Б ългарските ученици са на първо място в графата "напиване поне веднъж през последния месец" сред връстниците си в девет града от Литва, Латвия, Норвегия, Исландия, Русия и Финландия.
Всеки трети български тийнейджър е злоупотребил с алкохол през последния месец, сочи международно проучване извършено в рамките на Програма за превенция на употребата на наркотици "Младежта в Европа".
В изследването са участвали 2814 ученици от 80-100 училища. Тяхната възраст е между 15 и 16 години.
Българчетата са на второ място по признака тютюнопушене и употреба на канабис поне веднъж в живота. 32% от запитаните ученици в София обаче са заявили, че пушат всеки ден. По този показател на първо място са учениците от Вилнюс (33%), а на последно място са подрастващите в норвежката столица Осло (8%).
Най-често споменаваните места за пиенето на алкохол в София сред учениците, са чуждите домове (48%), клубовете и баровете (44%), и на открито (41%).
Всеки четвърти ученик в София излиза навън след 22 часа четири или повече пъти седмично. 30% от софиянчетата се прибират след полунощ и по този показател те се нареждат на трето място след връстниците си от Осло и Рейкявик.
Българчетата са на първо място сред връстниците си от деветте европейски града по показателя "неудовлетвореност в училище".
Най-голям е делът на учениците в София, за които ученето е безсмислено, чувстват се зле в училище и са в лоши отношения с учителите. Най-удовлетворени от престоя си в клас са исландските ученици.
При съчетаването на показателите става ясно, че децата, които прекарват повече време с родителите си, употребяват по-малко алкохол и цигари.
Над половината от българските родители знаят с кого и къде излиза вечер детето му. За близо 40 % от родителите е неизвестно, че децата им пушат, над 47% от родителите не знаят, че децата им употребяват алкохол.
Делът на децата от столицата, които пушат и пият се увеличава правопропорционално на неудовлетвореността им от учебния процес.
Българчетата са на първо място по неучастие в спортни занимания. Близо 62% от тях са заявили, че почти никога не са се занимавали със спорт, а 13% са посочили, че тренират три или повече пъти седмично.
По този показател, най-високи са резултатите на исландските ученици, като всеки трети от тях е заявил, че се занимава със спорт четири или повече пъти в седмицата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!