Д ълбоко ме смути онзи филм, който не е направен с любов към България, който е част, щрих от антибългарска кампания, която не знам кой и с какви цели е провокирал.
Това заяви президентът Георги Първанов при откриването в Русе на дискусията на тема "За децата на България - открито и ангажирано". Коментарът се отнасяше за филма на Би Би Си на Кейт Блюит "Изоставените деца на България".
В този филм има неща, които ние си ги знаем не по-зле, каза още държавният глава. Например репликата на една от жените за целите в работата й - "да го подсушиш, да го облечеш, да го нахраниш".
Това не е достатъчно амбициозно за модерна европейска държава каквато трябва да бъдем, каза държавният глава.
Днешната дискусия в Русе е част от инициативата на президента "Българските дебати". В своето встъпление той посочи още, че в страната има 144 заведения за деца, от които 25 са за деца с увреждания.
Участваха министри, председатели на държавни агенции, депутати, кметове, директори на социални домове и представители на неправителствени организации.
След като припомни мерките, които социалното министерство взе след скандала в Могилино, министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова каза, че държавата може да гарантира всичко, но не и любовта, която само родителите могат да дадат.
Според министъра на здравеопазването Радослав Гайдарски има смисъл само перспективните деца да бъдат изведени от домовете и да се интегрират в обществото.
Спорове предизвика предложението на председателя на Педиатричната асоциация доцент Евгени Генев децата да бъдат диференцирани според здравословното им състояние на "надеждни" и "ненадеждни".
Президентът Георги Първанов предложи данъчните облекчения за дарения на болни деца да се повишат от 5 на 50%, като по този начин се изравнят с облекченията, които се полагат при вноски във Фонда за лечение на деца.
В заключителното си слово той отново се върна към филма "Изоставените деца на България":
"Колкото и да се бунтувах срещу него, колкото да виждах манипулативни моменти, имаше един момент, който беше особено тежък за мен - в който Диди, онова симпатично момиче, чакаше майка си на фона на една българската песен, която всички ние добре знаем - "Мила моя майко, колко те обичам". Това британецът няма да го разбере, мъката си е за нас. Но нека тази мъка да я насочим да произведе управленски действия и решения."
Първанов предложи да бъде съставена комисия от представители на всички ведомства и организации, участвали в дебата, която да изработи конкретен план за действие със срокове и отговорници. Той поиска следващата дискусия по темата да бъде организирана не по-късно от месец юни т.г.
Президентът Георги Първанов не бива да се поддава на информациите и внушенията от българското правителство, че срещу нас има организиран заговор. Това заяви за БГНЕС проф. Кръстьо Петков по повод изявлението на държавния глава.
Нито ЕС, нито Великобритания, а още по-малко МИ-5, както смятат някои правителствени люде, са заинтересовани да ни компрометират на базата на трагичното състояние на домовете за деца с увреждания, добави Петков.
Може и да има умисъл, вероятно се е търсела сензация, но с това се занимават медиите постоянно у нас и по света. Те информират и за доброто и за лошото, въпреки че последното, за съжаление, преобладава, посочи още професорът.
Добрата държавническа позиция е да приемем критиките и да поканим критикуващите да ни партнират, подчерта Петков.
Той съобщи, че българо-белгийската асоциация "Бест ту би" подготвя проект за работа в един от социалните домове за деца с увреждания в Старозагорския регион.
Според мен това е адекватният български отговор на кампанията, която в момента се води по повод на България, която отлага вече шеста година спазването на европейските изисквания за социална работа в институциите, допълни Кръстьо Петков.
Филмът за Могилино, който е сниман в продължение на девет месеца в дома за деца с умствени увреждания в русенското село, ужаси Великобритания. Домът е на подчинение на община Две могили. В него живеят 69 деца с умствени увреждания, за които се грижи персонал от 40 души.
Той има три предписания за затваряне и това е трябвало да стане до една година, а около 20 младежи над 18 години е трябвало да бъдат преместени в други социални заведения, а децата - в други домове или приемни семейства.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!