С офийският градски прокурор Николай Кокинов потвърди днес в интервю за БНТ, че изпълнителния директор на "Булгартабак" Христо Лачев е разследван за укрити доходи.
Срещу шефа на "Булгартабак" са образувани две дела - за длъжностно присвояване в особено големи размери и за укриване на доходи, пише в публикация на челно място в. "Сега" днес като се позовава на зам. градския прокурор на София Роман Василев.
Ако бъде повдигнато обвинение, прокуратурата ще иска отстраняването му от заемания пост, е казал Василев за вестника.
Действително има образувано такова дело, образувано е наскоро - преди няколко седмици, но все още няма повдигнати обвинения по този случай, поради което няма и да го коментирам, каза Николай Кокинов.
Запитан дали сегашното разследване има връзка със скандала, в който бяха замесени бившият икономически министър Румен Овчаров и бившия шеф на следствието Ангел Александров, софийският градски прокурор каза: "Не смятам, че има връзка, касае се за друг случай, но мисля, че не е удачно да се коментира на този етап".
"Ако знаех колко са парите към настоящия момент, то г-н Лачев щеше да бъде обвиняем. Все още се установяват някои детайли, поради което не е и коректно да се изнася информация", каза още Кокинов в отговор на въпрос за каква сума става въпрос.
Прокурорът отказа и категоричен отговор дали в случая има замесени политици.
"Работи се все още, за политици нямаме такива данни, че са замесени. Изчакваме множество данъчни ревизии на огромен брой фирми, които разследваме", каза Николай Кокинов.
Нямам притеснения от това, че съм проверяван,
каза в интервю за "Дарик Кафе" Христо Лачев.
"Запознат съм с проверките на прокуратурата за "Булгартабак", те вървят от около малко повече от година.
Нормално е като изпълнителен директор на "Булгартабак" проверките да са и срещу мен, тъй като аз съм единственият човек, който реално задължава фирмата с подписа си", допълни Лачев.
"Категорично мога да заявя, че нито една от фирмите, с които съм подписвал договорите откакто съм в "Булгартабак", не може да бъде окачествена като фирма-фантом, тъй като процедурата за подписване на договор в "Булгартабак" е достатъчно тежка", каза Лачев по повод разследването на прокуратурата за това, че "Булгартабак" е източван през пет фирми-фантоми.
По димите на изпълнителния директор на "Булгартабак", компанията е в изключително тежка ситуация от гледна точка на предстоящата приватизация.
През май 2007 г., в разгара на скандала "Овчаров-Александров", прокуратурата и полицията атакуваха сградата на "Булгартабак" и иззеха документи. Самият Лачев обвини Александров, че му е искал по 150 хил. лева на месец и е посредничил за кадрови назначения по линия на ДПС.
"Като че ли в определени моменти действията на прокуратурата са трудно обясними, но в дадената ситуация, ако има нещо добро, то според мен е, че все пак се казва докъде е стигнала прокуратурата.
Вече минаха 10 месеца откакто баретите с качулки влязоха в едно държавно дружество с намерението там да бъдат разкрити огромни нарушения. Все пак се надявам, че действията на прокуратурата и на правораздавателните органи ще бъдат и компетентни и отговорни, защото все пак става дума за едно от най-големите дружества в България", коментира Румен Овчаров в интервю за БНР по повод разследването.
Просто си мисля какво би станало, ако баретите влязат в някоя голяма фирма на запад, която се котира на Нюйоркската фондова борса и защо сега в този момент, когато отново говорим за приватизацията на "Булгартабак" започваме пак да говорим за цялата тази история, каза още Овчаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!