П арламентът на Турция окончателно премахна забраната за носене на ислямски забрадки в университетите. След бурни дебати депутатите гласуваха две ключови поправки в конституцията с 411 гласа за и 103 против.
Предложението беше внесено от управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР), която се споразумя миналата седмица с опозиционната
Партия на националистическото движение за отмяна на забраната.
Носенето на тюрбан, който се разглежда като символ на политическия ислям, ще остане забранено в университетите. За да влезе в сила, текстът трябва да бъде одобрен от президента.
Десетки хиляди хора излязоха днес по улиците на Анкара, за да протестират срещу решението на турския парламент.
"Турция е светска и ще остане светска", скандираха демонстрантите, които се събраха на площад в центъра на града в момента, когато депутатите гласуваха.
Според представител на полицията броят на демонстрантите надхвърля 100 000 души. Те се събраха по призива на синдикати и неправителствени организации, сред които няколко феминистки организации. На 2 февруари в Анкара протестираха 125 000 души.
Защитниците на светските принципи в Турция като армията, представителите на съдебната система и ректорите на университетите, възприемат носенето на ислямски забрадки като знак за принадлежност към политическия ислям.
Те обвиняват ПСР на премиера Реджеп Тайип Ердоган, че иска да постави под съмнение принципа за разделение на религията от държавата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!