З аради немарливост, на наследниците на Фердинанд и Цар Борис Трети в района на Самоковско са върнати над четири хил. дка гори повече, съобщи прокурорът от Софийска окръжна прокуратура Малина Ачкаканова като се позова на резултатите от проверката на прокуратурата, която трябваше да установи дали законно са върнати имотите на Симеон Сакскобургготски и Мария Луиза.
4 521,5 декара гора са върнати двойно, защото за тях, а и за останалите имоти на царя, които са близо 12 хил. дка, са предоставени дублиращи документи. Има нарушения в работата на местната поземлена комисия.
Наред с това са извършени въводи във владение преди влизането на някои решения на Поземлената комисия в Самоков в сила, каза прокурор Ачкаканова.
По думите й обаче тези нарушения не биха могли да се квалифицират като престъпления по служба, защото са допуснати заради немарливо изпълнение на служебните задължения от длъжностните лица, а не при пряк умисъл, както изисква законът.
Затова и прокуратурата няма да повдига обвинение за това, което се е случило, а вече е изпратила писмо до председателя на Агенцията по горите, за да предприеме мерки по компетентност.
При другите проверки, които прокуратурата започна отново, за връщане на царските имоти - двореца "Царска Бистрица", резиденция "Врана", Двореца "Ситняково", не са установени нарушения от длъжностни лица.
Законосъобразно и кметът Стефан Софиянски, и областният управител Олимпи Кътев са върнали имотите на наследниците на Фердинанд и на Борис Трети.
По отношение на царските имоти в района на карловското село Баня, проверката на прокуратурата също не е установила нарушения.
През 2006 г. по въпроса за връщането на "царските имоти" бе създадена и временна парламентарна комисия. Работата й завърши с приемането на констативен доклад след спорове в парламента.
Докладът нито узаконява, нито обявява за незаконосъобразно нещо, каза тогава председателят на комисията Пламен Ранчев. Той добави, че ако прокуратурата реши, че има някакви закононарушения, няма пречки тя да се самосезира.
След обявяването на резултатите от проверката НДСВ изрази удовлетвореност от професионалната работа на прокуратурата.
Докладът на прокурорите е още едно доказателство, че продължилата години наред политическа кампания относно реституирането на отнетото имущество на българските царе е имала за цел популистки и теснопартийни интереси, посочват от НДСВ.
От партията се надяват, че "компетентните институции ще се съобразят с направените от прокурорите препоръки, за да се прецизират посочените административно-технически пропуски, допуснати през 2000 г. по отношение на горския участък в Самоков.
Резултатите от проверката в този случай показват, че частната собственост в България е защитена. Уверени сме, че този доклад ще сложи точка на нови спекулации в публичното пространство по отношение изпълнението на Закона за реституцията у нас и в частност по отношение връщането на незаконно отнетото имущество на царското семейство".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!