"Личните бележници на П.К. Яворов", издадени от "Захарий Стоянов", е книга с огромно значение за българската литературна и не само литературна история.
Досега у нас са правени факсимилни издания само на личните тефтерчета на Васил Левски и Христо Ботев.
Сред стотиците документи, излезли изпод ръката на П. К. Яворов, особено място заемат 9 лични бележници, които се съхраняват в Български исторически архив при Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
Част от съдържанието на бележниците е познато, публикувано в събраните съчинения на Яворов, издадени още през 30-те и 40-те години на 20-и век от приятеля и издателя му Владимир Василев и от племенницата му Ганка Найденова.
Друга част, макар и фрагментарно, става достояние на интересуващите се чрез двете издания на основополагащия труд на Г. Найденова-Стоилова "П. К. Яворов. Летопис за живота и творчеството му". Но дори и след обнародването на второто издание на "Летописа" през 1986 г., значителното от съдържанието на бележниците остава неизвестно за читателите.
Ст. н. с. Милкана Бошнакова, изследователката, разчела текстовете, пише, че мечтае за това издание от 1996 г., от мига, когато за пръв път е видяла оригиналните бележници на Яворов.
Тя е убедена, че за почитателите на Яворов е важно да добият
визуална представа за личните му бележници
- с всички задрасквания и поправки, с грешките, вмъкванията, повторенията, търсенията. Отдавна изследването на творческия процес при големите таланти е практика в света, като за изследователите е важно всяко късче от документ с почерка на твореца.
Ако за всеки човек личният бележник не е просто вещ, а добър приятел и изповедник (имам предвид времето преди навлизането на компютрите - сега е друго), то за значимите личности в литературата и историята стойността на този вид документ е изключителна, особено когато в бележника се водят и записки с характера на дневник, пише Милкана Бошнакова.
Това прави П. К. Яворов в някои от личните си бележници: шест са изпълнени с поезия - различни варианти на стихотворения и поеми, идеи за нови творби, поетични мотиви и хрумвания.
Два бележника са посветени на Македония и са изпълнени със записки от дейността му като четник там през 1903 г. и като войвода на чета в навечерието на Балканската война през 1912 г..
слънце."
Досегашното разчитане на този запис е било: "Ще продерем това було. Ще грейне слънцето на свободата, не на всяко слънце...
Различието е съществено - добре е, че изданието е факсимилно, и всеки, който се съмнява в новоразчетения текст, може веднага да свери с оригинала, отбелязва Милкана Бошнакова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!