С пециално назначен пъдар варди кравите в златоградското село Кушла да не би да ги оплодят гръцки бикове, съобщават днешни вестници.
Целта е да бъде запазена рядката порода "Родопско късорого говедо". В малкото селце 26 семейства имат 58 такива крави, за които получават по 343 евро на глава годишно - субсидия по програмата САПАРД, за да се съхрани изчезващ вид.
Никак не било трудно българските говеда да се срещнат с гръцките - селото е на стотина метра от някога зверски охраняваната и дори минирана в миналото гранична бразда.
Сега обаче, нали сме заедно в Европейския съюз, като намалее пашата в Гърция, в Кушла осмъват с гръцки крави и бикове под прозорците си.
"Много са напористи гърците. Като щури налитат, щом видят кушленска крава", казва пред "24 часа" Свилен Хаджиев, новоназначеният пъдар. Ще му плащат 180 лв. на месец, за да прогонва чуждите бикове.
Селяните получават брюкселските пари, за да пазят породата чистокръвна. Осеменяването ставало изкуствено с материал, приготвян в карловското предприятие "Беоселена", разказва пред "Труд" кметът на Кушла Велин Башев.
Срещу парите в евро, които са почти колкото цената на едно животно, кушленци полагат изключителни грижи - чистота в оборите и специално предписана осветеност - за да не изпадат в стрес. На всеки шест месеца се правят пълни ветеринарни изследвания.
Проектът по САПАРД е за пет години. Стопаните са длъжни да осигурят прираст. В противен случай субсидията ще бъде спряна.
Късорогото родопско говедо е ниско, много издържливо, дава сравнително малко мляко - около 5-6 литра дневно, но с висока масленост. Заедно с албанското и южночерногорското, е последен остатък на праисторическото брахицерно говедо в Европа.
В България до началото на XX век породата е развъждана в чисто състояние в планинските и полупланински региони. От началото на века, в по-голямата част от ареала започва кръстосване с други породи. Родопското късорого говедо е една от най-слабо проучените наши породи.
Тялото е дребно и компактно, а главата е средно голяма и пропорционална на тялото. Цветът е нетипизиран, като преобладават животните с червено-кафяв косъм. Специфичен признак на породата са тънките и крехки рога.
Родопското късорого говедо е отлично приспособено към условията на оскъдна храна и има висока устойчивост към редица заболявания в районите в които се среща. Породата е известна с дълголетието на животните и спокойния си нрав.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!